Nyolc tévhit a táplálkozással kapcsolatban

 

1. TÉVHIT

 

AKI NEM ESZIK HÚST, FEHÉRJEHIÁNYBAN SZENVED

TÉVES!

 

A sejtek felépítéséhez szükséges fontos fehérjék bőségesen megtalálhatóak a zöldségfélékben és a gabonafélékben, különösen a hüvelyesekben - babfélékben, borsóban, lencsében valamint a diófélékben. A változatos, húsnélküli táplálkozással a szervezet megkap minden fontos fehérjét képező aminosavat - sőt a szójabab és az avokádó pl. tartalmazza mind a nyolc aminosavat.

Az embernek nem kell aggódnia a szervezet fehérjeellátása miatt, ugyanis kétszer annyi fehérjét fogyasztunk, mint amennyire a szervezetnek szüksége van. Ez a többletbevitel azzal jár, hogy az állati eredetű fehérjék lerakódnak a véredényekben és a szövetekben, s így megakadályozhatják a vitális anyagok továbbjutását a szervekhez, az izmokhoz és a csontokhoz.

A túlzott állati eredetű fehérjefogyasztás betegséghez vezet.

 

„VEGETARIÁNUS ÉS ANTIALKOHOLISTA VAGYOK, MERT ÍGY JOBBAN TUDOM HASZNÁLNI AZ AGYAMAT.” - mondta Thomas Edison, a villanyégő és a mozifilm feltalálója.

 

2. TÉVHIT

 

AKI NEM ESZIK HÚST, VASHIÁNYBAN SZENVED

TÉVES!

 

A vas nyomelemként nemcsak a húsban található, hanem jelen van számos növényi eredetű táplálékban is. Vasban gazdag növények a káposzta, a teljes kiőrlésű gabonafélék, napraforgómag, cékla, köles, lencse, borsó, szójabab, búzacsíra, porcsin, szezámmag és a csicsóka. Ezen kívül a C-vitamin - pl.  egy pohár gyümölcslé vagy egy citromlével vagy petrezselyemmel meghintett saláta formájában - fokozza a vas felszívódását a táplálékból. A fekete tea és a kávé pedig csökkentik a vasfelszívódást 40 - 50 %-ra.

 

 

3. TÉVHIT

 

AKI NEM ESZIK HÚST, B12 VITAMIN HIÁNYBAN SZENVED

TÉVES!

 

A B12 vitamin sokat vitatott téma a húsevők tábora részéről. Tény azonban, hogy a vegetáriánusok más emberekkel szemben sokkal jobban el vannak látva esszenciális tápanyagokkal és vitaminokkal, mint pl. a B1 vitamin, folsav, E-vitamin, magnézium, kálium vagy mangán.

A szervezet B12 vitamin ellátása, amelyet kritikus vitaminnak tartanak, a lakto-vegetáriánusoknál (tejtermékekkel kibővített hús nélküli táplálkozás) egyáltalán nem jelent problémát. Egyedül a vegán táplálkozású embereknek (tiszta növényi táplálékon élők) kell időről időre gondoskodniuk B12 vitamin ellátásukról: pl. tejsavval erjesztett zöldségek, savanyúkáposzta, búzasör vagy ételkiegészítők fogyasztásával.

 

Bryan Adams - zenész - mondása:

„Már 12 éve vegetáriánus vagyok és még sohasem voltam komolyan beteg. A vegetáriánus táplálkozás erősíti az immunrendszert. Hiszem, hogy a húsevés beteggé teszi az embert.”

 

 

4. TÉVHIT

 

A VEGETÁRIÁNUSOK KÁLCIUM HIÁNYBAN SZENVEDNEK

TÉVES!

 

Az emberi csontok kialakulásánál a kálcium lényeges alkotóelemként szerepel. A kálcium megtalálható a szezámmagban, a diófélékben, a fejeskáposztában, petrezselyemben, spenótban, szójababban, kelkáposztában, paszternákban, hagymában és még sok más zöldség- és gabonafélében.

Fontos: a gabonafélékben a foszfor hordozóanyaga a fitinsav, amely a kálciummal vegyületet alkot. Az emberi szervezet ebben a vegyi kötésben nem tudja felszívni a kenyérből a kálciumot. Csak a hagyományos 24 órás kelesztési eljárás, amelyet már több száz éve alkalmaznak, oldja fel ezt a kötést. A mai pékségekben már az ún. gyorsított eljárással, a kelesztési idő lerövidítésével állítják elő a tésztát, ahol ez a felbomlás nem történik meg. Így a kenyérben lévő kálcium a szervezet számára teljesen értéktelen marad, és más úton kell pótolni. A hagyományos 24 órás kelesztési eljárással a kenyérben található kálcium a szervezetben optimálisan fel tud szívódni.

 

 

5. TÉVHIT

 

AKI NEM ESZIK HÚST, AZ CSAK MAGOKAT ESZIK

TÉVES!

 

Hogy a vegetáriánus táplálkozás nemcsak mag- és növényevésből áll, igazolja az a tény, hogy számos luxusétteremben egyre gyarapodik a hús nélküli ínyencfogások száma. A szakácskönyvek is kibővültek már különleges vegetáriánus ételekkel. Az ételt ugyanis a fűszerek teszik ízletessé. Ha megkóstolnánk egy nyers, fűszerezetlen húsdarabot, hamarosan rájönnénk, hogy a halott állat húsa teljesen íztelen. A zamatos, telt íz, amelyet az emberek a húsnak tulajdonítanak, nem más, mint a jól fűszerezett sült íze. Ugyanazt a ráfordítást, amellyel pl. egy hússzeletet befűszerezünk, panírozunk és kisütünk, alkalmazhatjuk, pl. a padlizsánnál vagy egy zellerszeletnél is. Ugyanolyan kellemes, telt, fűszeres ízt kapunk, egy ínyencfalatot, amiért egy állatnak sem kellett meghalnia.

 

Fransiois de Voltaire (1694-1778):

Lehet-e valami attól utálatosabb, mint állandóan állati tetemekkel táplálkozni?”

 

 

6. TÉVHIT

 

A TERHES ANYÁKNAK HÚST KELL ENNIÜK,
KÜLÖNBEN KÁROSODIK A MAGZAT

TÉVES!

 

A lakto (ovo) vegetáriánus táplálkozás, ahol a növényi táplálék mellett tejtermékeket és tojást is fogyasztanak, a terhesség ideje alatt teljes mértékben biztosítja a szükséges tápanyagokat. Sőt, a terhes anya a vegetáriánus táplálkozással több esszenciális tápanyaghoz jut, mint a nem vegetáriánus.

A tiszta vegán táplálkozásnál (tej és tojás nélkül) a terhesség ideje alatt különösen ügyelni kell a szervezet elegendő fehérje, kálcium, vas, cink, B2 és B12 vitamin ellátására, és adott esetben a bizalmi orvossal való megbeszélés alapján ki kell egészíteni a táplálkozást vitamin és ásványi anyag készítményekkel.

 

7. TÉVHIT

 

A CSECSEMŐKNEK ÉS A GYEREKEKNEK HÚSTÁPLÁLÉKRA VAN SZÜKSÉGÜK

TÉVES!

 

Vizsgálatok igazolják, hogy a vegetáriánus anyák teje a csecsemőre nézve sokkal egészségesebb, mint a húsevőké, ugyanis kevesebb környezeti szennyeződést tartalmaz, ezért több benne a vitamin és a telítetlen zsírsav. Ugyanakkor egyetlen vizsgálat sem igazolta, hogy a csecsemők hús nélküli táplálkozása bármilyen hiányosságra, mint pl. vashiány mutatna. Egy 6-11 hónapos csecsemő részére a Német Táplálkozási Hivatal (DGE) 8 mg vasat javasol naponta. A gyermekorvosok által javasolt étrend pedig, amely heti 25 g marhahúst tartalmaz csupán 0,65 mg vasat biztosít. Ezzel szemben egy adag zabpehely (100 g) 3,6 mg vasat, egy adag (100 g) barna rizs 2,6 mg-ot, vagy egy édeskömény gumó 2,5 mg vasat tartalmaz.

A gyerekeknek veleszületett tulajdonságuk az állatok iránti szeretet és az öléstől való félelem.   Miért akarják a felnőttek elnézővé tenni a gyerekeket a kínzással és az öléssel kapcsolatban? A húsfogyasztással a gyerekeket arra nevelik, hogy különbséget tegyenek az élőlények között: egyes állatok megérdemlik az életet, mások pedig nem érdemesek arra. A cicákkal és a kutyusokkal szemben kedvesnek kell lenni, az ártatlan malacot vagy az őzgidát pedig meg kell enni.

 

8. TÉVHIT

 

A HÚSEVÉS HOZZÁTARTOZIK AZ ÉLETHEZ

TÉVES!

 

A VILÁGMÉRETŰ ÉHINSÉG EGYIK OKA ÉPPEN A HÚSFOGYASZTÁS

 

„Ugyanaz a földterület, amelyet ha takarmánynövénnyel vetnek be, közvetett módon a húsfogyasztás által tíz embert tud ellátni, ha kölessel, borsóval, lencsével vagy árpával vetnék be, közvetlenül száz embert tudna élelemmel tartani.” (Alexander von Humboldt, természettudós, a földtudomány megalapítója)  

 

A vetésterületek pazarlása: húselőállítás nélkül a vetésterületek negyede is elegendő lenne. 1 ha földterületen közvetve 50 kg marhahúst, közvetlenül pedig 4000 kg almát, 8000 kg burgonyát, 10.000 kg paradicsomot vagy 12.000 kg zöldséget lehetne előállítani.

 

A gabonafélék pazarlása: a világon a gabonatermelés felét állati takarmányra használják. A fejlett ipari országokban ez az arány sokszor 2/3-ot is kitesz.  A takarmánynövények behozatala 60%-ban a fejlődő országokból történik. Ott naponta 40 ezer gyermek éhezik. 1,3 milliárd ember szenved az alultápláltság miatt. 50 millió ember hal meg naponta az éhezéstől, vagy az éhezés következtében kialakult betegségektől.

Ugyanakkor egyáltalán nem kellene egy embernek sem éheznie a földön: 100 millió embert lehetne pótlólagosan táplálékkal ellátni, ha az ipari országokban a húsfogyasztást csak 10 %-kal csökkentenék!

 

A túlélést lehetőségét a Földön semmi más nem tudná jobban előremozdítani, mint a döntés a vegetáriánus táplálkozás mellett.” (Albert Einstein)

 

Elgondolkodtatásul